Skip links

Druhy skvrn a doporučené produkty pro jejich odstranění

Druhy skvrn na kobercích a čalounění a doporučené produkty pro jejich odstranění

Zákazníky velice často trápí skvrny a pokud se Vám je podaří odstranit na základě vašich odborných znalostí, bude mít zákazník z výsledku opravdovou radost a vy získáte uznání. Vybudujete si klientelu zákazníků, kteří se budou pravidelně vracet.

Druhy skvrn na kobercích a čalounění a produkty Prochem pro jejich odstranění

V ideálním případě by bylo nejjednodušší nalézt zázračný produkt, který by dokázal vyčistit všechny typy skvrn, ale to bohužel není možné. Ve skutečnosti je často potřeba pro úspěšné odstranění skvrny použít i několik produktů a to ve správném pořadí. Skvrny mohou být vytvořeny nečistotami založenými na vodní bázi s olejovými zbytky, popřípadě ještě i s částicemi barviv (třeba salátová zálivka) nebo skvrny od kávy, kde je třeba si uvědomit, že káva mohla být s mlékem a cukrem. To už začíná být trochu alchymie : ). Takže je zde kombinace čištění biologických zbytků a tanin skvrn po samotné kávě.

Celkově se dá říci, že úspěšné odstranění skvrn závisí na vašich odborných znalostech. Jde o to jak dokážete analyzovat původ skvrny a identifikovat vlákno koberce a jeho konstrukci na čemž záleží volba správného produktu a metody čištění.
Bez těchto znalostí jste nuceni použít metodu pokus – omyl, což může přinést nepříjemné výsledky v podobě vytvoření nevyčistitelného fleku. Například světlá vlněná kobercová vlákna se mnohem snadněji obarví od barviv z potravin a nápojů než vlákna syntetická, ale na druhé straně bude velmi obtížné odstranit mastné znečištění (například od rozlitého oleje) na koberci se syntetickým vláknem, protože tato vlákna olej snadno absorbují.

Dalším krokem pro úspěšné odstranění skvrny, je zjistit její povahu, jedná se o to, zda je skvrna rozpustná ve vodě nebo v rozpouštědle.
Čistící prostředek na bázi rozpouštědla neodstraní skvrny na vodní bázi, jako je například znečištění od nápojů, zatímco odstraňovač skvrn založený na vodní bázi nebude mít žádný nebo popřípadě velmi malý účinek na mastných a olejových skvrnách.

Chcete-li otestovat povahu skvrny, použijte složený polštářek z bílého hedvábného papíru a přitlačte ho na skvrnu: olejová skvrna s největší pravděpodobností zanechá na papírku mastnou stopu na rozdíl od skvrn založených na vodní bázi a skvrny od barviv, které nezanechají žádnou stopu.

Pokud jste na pochybách, vždy se snažte použít jako první raději odstraňovač skvrn na bázi rozpouštědla než odstraňovač skvrn na vodní bázi, jakmile je skvrna mokrá, rozpouštědla již nebudou tak dobře fungovat.
Také zjistíte, že může být užitečné testování pH skvrny pomocí lakmusového papírku nebo pH metru. Je-li skvrna kyselá, je třeba použít na čištění alkalický produkt a naopak.

Přehled produktů na čištění skvrn na kobercích a čalounění naleznete na tomto odkazu

Druhy skvrn a produkty Prochem pro jejich odstranění

Další informace o metodách odstranění skvrn a čištění koberců a čalounění vás naučíme v kurzech HP Trading Academy, kde jsou těmto tématům věnovány celá kapitoly.

Tyto webové stránky používají soubory cookie's ke zlepšení vašeho zážitku z webu.