Skip links

Čištění sedacích souprav a čalounění

Čištění sedacích souprav a čalounění a doporučené prostředky pro jejich čištění

Jaké čistící prostředky bych doporučil na běžné čištění sedacích souprav a koberců? To je dotaz, se kterým se setkávám opravdu často. Čištění čalounění je ale naprosto odlišné téma od čištění koberců, a proto mu věnuji samostatnou část. V domácnosti na sedacích soupravách jejich majitelům obvykle opravdu záleží, mají k nim svůj vlastní vztah, a proto velice ocení, pokud je jejich čištění a údržbě poskytnuta správná a účinná péče. Určitě mi dáte za pravdu, že radost majitele z dobře vyčištěné sedačky udělá radost i vám. Ve veřejném a komerčním prostoru je situace trochu jiná, protože majitele mnohdy zastupuje pracovník určený pro údržbu a zprávu majetku. I zde je však nutno říci, že poskytnutí správné péče o čalounění je velmi důležitý krok, protože čistota v těchto prostorech prostě reprezentuje a ukazuje na vztah k zákazníkům nebo návštěvníkům.

Druhy nečistot na sedacích soupravách a čalounění a materiál na jeho výrobu

Při čištění čalounění je třeba si uvědomit, že nečistoty vyskytující se na čalounění, jsou zcela odlišného původu než nečistoty na kobercích. Vedle běžného znečištění prachem se jedná hlavně o vlasový maz, pot a další znečištění od kontaktu s tělem. Také materiál používaný na výrobu čalounění je často odlišný od materiálu na výrobu koberců (objevuje se zde ve velké míře bavlna, viskóza či len), navíc čistíme potahovou látku, která je cca 1-3 mm silná, takže i přístup a metody čištění jsou jiné než u koberců.

Čistící prostředky pro čištění sedacích souprav a čalounění

Z výše uvedených důvodů je třeba používat na čištění čalounění prostředky, které jsou speciálně vyvinuty na dokonalé odstranění nečistot, které se na čalounění vyskytují nejčastěji. Samostatnou kapitolou je pH čisticích prostředků. Prostředky na čištění čalounění by neměly mít vysoké pH (to by na stupnici pH nemělo překročit stupeň 9), protože vysoká alkalita spoustě potahovým materiálům nedělá dobře a je tedy třeba zajistit šetrné čistidlo, které jim neškodí.

Doporučené prostředky pro čištění sedacích souprav a čalounění

EXTRACLEAN – čistící prostředek na čalounění s technologií mikropovlaku proti opětovnému znečištění a s novými povrchově aktivními látkami. Má pokrokové složení s použitím moderních technologií jako je mikro-enkapsulace. Je určený pro profesionální extrakční čištění čalounických tkanin čistitelných za vlhka, tkanin s jemným vláknem a koberců. Pomáhá odstraňovat hloubkové znečištění i povrchová znečištění mastnotami.
 FABRIC RESTORER – Vysoce účinný prostředek na předčištění čalounění. Prostředek je určen k čištění intenzivně znečištěných zón na čalounění a textiliích, které lze čistit mokrým procesem. Prostředek Fabric Restorer čistí mastnotu, vlasový maz, znečištění způsobené tělesným kontaktem a jiná silná znečištění. Vysoce koncentrovaná směs čisticích prostředků a moderních bez zápachových rozpouštědel.
NEUTRAL PRO SPOTTER – Univerzální čistič skvrn s neutrálním pH,určený na koberce a textilie. Přípravek je účinný na většinu skvrn od potravin,nápojů a všeobecných skvrn.

Výsledkem použití těchto specializovaných čistidel je snadnější, rychlejší a dokonalé odstranění nečistot což ušetří práci i čas a hlavně nedochází k přílišnému promočení čalounění, protože není nutné mnohonásobné přečišťování. To vše společně značně zkracuje schnutí sedací soupravy a eliminuje pozdější případné potíže (třeba se zápachem). V této části musím vyzdvihnout vlastnosti moderních čistících prostředků na čištění sedacích souprav a čalounění a to je Mikroenkapsulační formule a technologie mikropovlaku proti opětovnému znečištění. Mikroenkapsulace je proces, při kterém jsou mikrokapky kapaliny (se zbytkovými nečistotami a čistidly) pokryty vhodným druhem polymeru a po zaschnutí se veškeré takto fixované zbytky nečistot a čisticí látky odstraní během obvyklé údržby. V čištěném povrchu tak nezůstávají zbytky čistícího prostředku s uvolněnými nečistotami. Tato formule také napomáhá k rychlejšímu schnutí čištěného materiálu.

Postup čištění sedacích souprav a čalounění extrakční metodou

 • Základem čištění čalounění je vždy dokonalé odstranění prachu a volných nečistot kvalitním vysavačem.
 • Odstranění skvrn a fleků. Odstraněním skvrn před čištěním se sníží riziko dalšího šíření skvrny během čištění. Jedná se například o skvrny od fixu nebo kuličkového pera.
 • Dalším krokem je předčištění silněji znečištěných míst. Operace předčištění se speciálním čistícím prostředkem poskytuje aktivním látkám čas na uvolnění nečistot a výrazně tak usnadňuje následné čištění, jeho účinku můžeme pomoci lehkým překartáčováním kartáčkem (nejlépe s měkkými přírodními vlákny) pro narušení případné vrstvičky nečistot. Prostředek pro předčištění aplikujeme pouze na více znečištěná místa.
 • Při silném znečištění můžeme postižená místa po předčištění otřít savou látkou, kterou odstraníme uvolněné nečistoty, což opět usnadní následné čištění.
 • Extrakční čištění pomocí ruční hubice s roztokem určeným pro čištění čalounění, který odstraní všechny již uvolněné nečistoty a dočistí neošetřené plochy.
 • Po extrakčním čištění otřeme savou látkou všechny záhyby a místa ,kde je obtížnější přístup s hubicí (například přední zakončení podpěrek na ruce). Touto operací vytřeme zbytky vlhkosti a nečistot.
 • Zkontrolujeme, zda došlo k odstranění původních skvrn.
 • Vyčištěné čalounění můžeme parfémovat nebo impregnovat proti znečištění.

V této části bych rád upozornil na speciální hubice na čištění čalounění, které jsou schopny šetrně vyčistit povrch čalounění bez jeho promočení.

ROTOVAC SHEAR DRY

 • Díky jedinečné konstrukci vám umožní vyčistit sedací soupravy bez nadměrného promočení látky.
 • S touto jedinečnou ruční hubicí budete pracovat rychle, bez únavy – po celý den!
 • Nyní můžete efektivně čistit širokou škálu látek a hůře přístupných částí koberce pouze s jedním nástrojem.
 • Přesné ovládání průtoku čistícího roztoku umožňuje jeho snadné nastavení a jedinečná konstrukce hubice umožňuje postřik i    odsávání v obou směrech pro co nejlepší výsledek čištění.
 • Hubice je maximálně šetrná k čištěným povrchům.
 • Výhodou je rychlá doba schnutí a šetrnost k čištěnému povrchu.

Přeji hodně úspěchů ve vaší práci

Pavel Hrubý

Zdroj úvodní fotky: MoraviaCleaning.cz

Tyto webové stránky používají soubory cookie's ke zlepšení vašeho zážitku z webu.