Čištění kožených souprav a potahů do aut
Dnes se budu věnovat tématu čištění kožených sedacích souprav a potahů do aut.
Nejprve je třeba si uvědomit, že je důležité nezaměňovat čištění kůže s její renovací. Kožený povrch, který je silně opotřebován, poškrábán, rozpraskán (nedostatečným ošetřením oleji) nebo jinak poškozen zpravidla vyžaduje renovaci a ošetření spíše než pouhé čištění. Renovace je specializovaný proces, který zahrnuje stáhnutí čalounění a jeho opravu a obarvení olejovou barvou.
Ve většině případů je odstranění nečistot a usazenin z nepoškozené kůže snadný proces. Vždy je však nebezpečí, že se obarvení kůže čistícím procesem smyje. Proto je důležité před samotným čištěním otestovat reakci barvy na vámi používaný čisticí prostředek.
Nejčastějším typem koženého čalounění je pigmentovaná kůže, která je obecně považována za nejtrvanlivější variantu.
Tenká a jemná nezbrousená kůže má nižší trvanlivost a její čištění je doporučeno pouze po pečlivé úvaze. Vyzkoušejte nejdříve čistící postup na málo viditelném místě.
VAROVÁNÍ: NEPOUŽÍVEJTE čisticí prostředky na bázi vody na kůži, která je popraskaná nebo silně opotřebovaná. Je zde velké nebezpečí, že kůži trvale poškodíte nežádoucím zabarvením.
Šmouhy a skvrny na koženém čalounění
Obecně se nedoporučuje aplikovat speciální čisticí prostředek na skvrny pouze na potřísněné místo. Pokud skvrna nepustí při celkovém čistění čalounění, je lepší s ní raději dále nic nedělat. Až však postupně naberete více zkušeností s čištěním kůže, můžete vyzkoušet některé prostředky na skvrny z řady Prochem, především těkavá rozpouštědla.
Desatero Instrukcí ke správnému postupu při čištění a ošetření nábytku s koženým čalouněním
- Čalounění nejprve důkladně vysajte – hlavně v záhybech. Vždy používejte nástavec s jemným kartáčkem, aby nedošlo k poškrábání kůže.
- Používejte výhradně atestované čisticí prostředky na bázi vody, které:• jsou kvalitní a vysoce účinné
• mají snížené pH
• jsou na bázi mýdla
• mají přídavek přírodního oleje (Neatsfoot olej – přírodní, vodoodpudivý olej, který vyživuje a zjemňuje kůži. Je jemný a nemastný na dotek) - Opatrně naneste čisticí prostředek na čalounění a pomocí houby nebo jemného kartáče od koženého povrchu oddělte usazené nečistoty.
- Opláchněte povrch prostředkem s vyšší kyselostí a smyjte nečistoty. Zároveň tím odstraníte zbytky čisticího prostředku a zneutralizujete jej.
- Osušte čalounění hadříkem z nežmolkující textilie.
- Aplikujte přírodní olej jako náhradu za esenciální oleje, které se z kůže vystavené fyzikálním vlivům vytratily. Kůže tak získá zpět svou pružnost (u tohoto ošetření však nejdříve zhodnoťte stav kůže).
- Pomocí nežmolkujícího hadříku ručně vyleštěte čalounění a setřete přebytečný olej. Kůži tak vrátíte přirozený lesk.
- Vyleštěte dřevěné části nábytku vhodným prostředkem na dřevo (leštidlem, voskem, silikonem). Odstraníte tak stopy po manipulaci a vrátíte dřevu jeho zdravý přírodní vzhled.
- Vyluxujte a vyčistěte zbylé látkové části nábytku, čímž podpoříte jeho celkový upravený vzhled.
- Informujte zákazníka, jak s ošetřeným nábytkem zacházet, aby se zabránilo jeho případnému trvalému poškození.
Prochem Professional – Metoda Čištění Koženého Čalounění
Prostředky pro čištění a údržbu koženého čalounění
E672-čistič kůže | B109- oplach | E675-kondicioner |
- Nejdříve začněte čistit nejvíce znečištěná místa, jako jsou sedací části nebo opěrky na ruce a záda.
• Naneste ČISTICÍ PROSTŘEDEK NA KŮŽI E672 na čistý froté hadřík pečlivě složený do malého čtverce.
• Jemně otírejte kožený povrch čalounění, nesoustřeďte se pouze na jedno místo
• Dle potřeby aplikujte více prostředku E672. Otočte hadřík, pokud se na používané straně nashromáždí nečistoty.
• Pokračujte, dokud nejste spokojeni s celkovým a rovnoměrným vyčištěním nábytku. - Opláchněte právě vyčištěný povrch vlhkým kusem látky, a to následujícím způsobem:
• Smíchejte 250 ml FIBRE AND FABRIC RINSE B109 a 5 litrů teplé vody a do směsi ponořte čistý froté hadřík.
• Vyždímejte hadřík tak, aby byl pouze vlhký.
• Složte hadřík to malého čtverce a utřete povrch kůže tak, abyste z ní odstranili uvolněné nečistoty a abyste před tím, než kůže začne schnout, odstranili film od čisticího prostředku.
• NECHTE USCHNOUT
• Kůži následně vyleštěte suchým, čistým hadříkem - Aplikujte prostředek E675 – KONDICIONÉR NA KŮŽI
• Kůže, které jsou v dobrém stavu, tuto část postupu nemusí nutně vyžadovat. Čisticí produkty Prochem již obsahují přírodní oleje. Tento bod v postupu slouží k nahrazení přírodních olejů obsažených v kůži, které však mají tendenci vysychat, a to hlavně ve vytápěných místnostech nebo u nábytku vystaveného přímému slunečnímu záření.
• Prostředek můžete nejdříve vyzkoušet na malé části povrchu – uvidíte, jestli se do povrchu rychle vstřebá.
• Aplikace se provádí nanesením malého množství prostředku na složený hadřík ze savé textilie a rovnoměrným rozetřením prostředku rychlými a lehkými pohyby po povrchu kůže.
• NECHTE ALESPOŇ 10 MINUT VSTŘEBÁVAT
• Vyleštěte kůži čistým a suchým froté hadříkem
Na závěr bych rád upozornil na ČIŠTĚNÍ BROUŠENÉ KŮŽE – čištění takovýchto povrchů se obecně nedoporučuje, i když lze po získání dostatečných zkušeností použít čisticí prostředek na bázi rozpouštědel.
Zdroj úvodní fotky: MoraviaCleaning